Twarde lądowanie Air Polonia

Pierwsze polskie linie lotnicze, Air Polonia zaliczyły dobry start i bardzo szybkie, twarde, niestety, lądowanie. Swoją działalność Air Polonia rozpoczęło w 2001 roku, a od 2003 roku oferowała na szeroką skalę tanie loty oraz czarterowe przeloty dla największych biur podróży. Niestety, już w 2004 roku prezes spółki Air Polonia, Jan Litwiński ogłosił, że firma – ze względu na wycofanie się strategicznego inwestora – wstrzymuje wszystkie realizowane przez siebie loty.

Mimo że wniosek o ogłoszenie upadłości Air Polonia był już w sądzie, do ostatniej chwili trwały negocjacje i rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Prowadzili je właściciele spółki, wierząc, że wniosek w każdym momencie z sądu można wycofać. Nazwa tajemniczego inwestora nigdy nie ujrzała światła dziennego: ówczesne władze i udziałowcy Air Polonia informowali tylko, iż jest to grupa kapitałowa notowana na polskiej giełdzie oraz dwa przedsiębiorstwa zagraniczne.

Air Polonia problemy miała poważne. Zmuszona została zawiesić loty, gdyż nie miała pieniędzy na opłacenie rat leasingowych, z których korzystała do wykonywania przelotów. W momencie, gdy linia lotnicza ma problemy, powodujące zagrożenie niewywiązania się ze zobowiązań względem pasażerów, Urząd Lotnictwa Cywilnego może wycofać przydzieloną wcześniej koncesję na wykonywanie przewozów lotniczych, co też w przypadku Air Polonia Urząd uczynił. Linia nie miała żadnego majątku.

Ponadto w 2009 roku aresztowano dwóch członków zarządu Air Polonia, którzy podejrzani byli o wyprowadzenie ze spółki około 3 milionów złotych. Osoby te przyjmowały fikcyjne faktury VAT, a później przelewali środki finansowe na konta firm, które sami stworzyli. Pieniądze przepływały pomiędzy spółkami, by ostatecznie trafić na konto oskarżonych. Pojawiły się także sugestie, że upadek linii lotniczych był dokładnie zaplanowany.

You might also like

Dodaj komentarz