Piramida Emmgoldex

Przykłady różnego rodzaju afer na rynku finansowym w Polsce pokazują, że nasi rodacy są bardzo naiwni, szczególnie, jeśli obieca im się wysoki zysk i zerowe ryzyko, co – jak wiadomo – nie ma prawa iść w parze. Nie inaczej było w przypadku afery Emmgoldex.

Przedstawicieli tej firmy można odnaleźć wszędzie, choć spółka oficjalnego przedstawicielstwa w Polsce nie ma. Emmgoldex zarejestrowana jest w Dubaju, co sprawia, że, mimo zainteresowania KNF-u oraz UOKiK-u, niewiele można w tej sprawie zrobić. Ponadto próżno szukać numeru telefonu oraz adresu rejestracyjnego, choćby tego w Dubaju. Nieznane jest nazwisko prezesa, a adres korespondencyjny to skrytka pocztowa w Amsterdamie lub we Wrocławiu.

Emmgoldex bombarduje swoją ofertą zewsząd: w internecie, przez znajomych, w sklepach. Twierdzą, że wystarczy wpłacić 540 euro oraz doprowadzić do Emmgoldex dwóch klientów, aby móc otrzymać sztabkę złota o wartości 7 000 euro. Jeśli przedstawiciel firmy przekonuje nas z pełnym zaangażowaniem, prawdopodobnie nie kłamie i wierzy w przedstawianą przez siebie historię, bo sam już środki wpłacił. Brakuje jeszcze dwóch klientów.

Emmgoldex to klasyczna piramida finansowa. Jedyny zysk, jaki można tutaj otrzymać, pochodzi z wpłat kolejnych naiwnych. W oficjalnych agitacjach pomija się jednak fakt, że aby jedna osoba mogła zyskać, kilkadziesiąt innych musi stracić. Wątpliwości powinno już wzbudzić wytłumaczenie dalszych zasad przez przedstawicieli firmy. Okazuje się bowiem, że wpłata konkretnej sumy i przyprowadzenie dwóch klientów nie gwarantuje uzyskania sztabki. Emmgoldex taką sztabkę przekaże dopiero wówczas, gdy każdy z dwóch przyprowadzonych klientów przyprowadzi kolejnych dwóch, a tamci kolejnych… W efekcie zarabia tylko ta osoba, która znalazła się na samym szczycie piramidy.

Ponieważ wiedza dotycząca piramid finansowych w narodzie funkcjonuje, przedstawiciele Emmgoldex przekonują, że stracić mogą tylko ci, którzy zakwalifikowali się do programu w trzech ostatnich turach. Wszystkim zainteresowanym wyjaśniają oczywiście, że ich to nie dotyczy. Twierdzą także, że nie mają nic wspólnego z piramidą finansową, na dowód pokazując schemat… piramidy odwróconej.

KNF i UOKiK prowadzą postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Problem polega na tym, że choć w Polsce organizacja i kierowanie piramidą jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności, wszyscy agitujący na rzecz Emmgoldex twierdzą, że nie są autorami przedsięwzięcia, a jedynie jego uczestnikami. Gdyby rzecz dotyczyła pieniędzy, kara nie ominęłaby także ich, jednak przepisy nie dotyczą sztabek złota.

You might also like

Dodaj komentarz