O co chodzi z Amber Gold?

Aferę Amber Gold niełatwo opisać krótko i zrozumiale. Mimo że prezes spółki został już osądzony, oszukane osoby od dłuższego czasu próbują odzyskać utracone pieniądze, nie brakuje osób, które nadal dopatrują się konieczności wyjaśnienia sprawy. Wraz ze zmianą rządu w Polsce do życia powołana została komisja śledcza, która próbuje wyłapać w całej aferze powiązania osób odpowiedzialnych za projekt Amber Gold z najważniejszymi osobami w Polsce.

Firma Amber Gold powstała w 2009 roku jako przedsiębiorstwo inwestujące w złoto oraz inne kruszce. Klientów kusiła oprocentowaniem inwestycji znacznie wyższym niż proponowane przez banki w ramach standardowych produktów finansowych. Działalność spółki od samego początku budziła spore wątpliwości, Komisja Nadzoru Finansowego wpisała ją nawet na listę firm, przed którymi ostrzegała, nie pozbawiło to jednak Amber Gold klientów. Niepokój w mediach i wśród przeciętnych Kowalskich wzbudziła dopiero informacja o kłopotach tanich linii lotniczych OLT Express, których głównym udziałowcem było Amber Gold.

Dopiero w maju 2012 roku do ABW dotarło zawiadomienie złożone przez Bank Gospodarki Żywnościowej o tym, że w Amber Gold może odbywać się pranie brudnych pieniędzy. Współpraca ABW z prokuraturą doprowadziła do wszczęcia postępowania przeciwko prezesowi oraz pomysłodawcy całego przedsięwzięcia. W sierpniu prezes poinformował, że jego spółka nie ma możliwości wypłacenia pieniędzy z depozytów, jednocześnie próbując ratować wizerunek firmy zapowiedziami, że złożył wniosek w sprawie złamania prawa przez pracowników KNF-u i ABW [link].

Próby ratowania reputacji przez prezesa spółki Amber Gold, Marcina Plichtę spełzły na niczym, a ostatecznie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła mu sześć zarzutów, z których Plichta zaakceptował zaledwie jeden, dotyczący niezłożenia sprawozdania finansowego w terminie.

Sprawa będzie wyjaśniana jeszcze długo, wątpliwości natomiast nie ulega, że rzesza ludzi zainwestowała w wątpliwy interes oszczędności całego swojego życia. Okazuje się także, że majątek odzyskany z majątku spółki może nie wystarczyć do tego, aby pokryć wszystkie roszczenia. Nie wydaje się również, aby komisja sejmowa dotycząca afery Amber Gold mogła w pełni ujawnić wszelkie uwarunkowania procederu.

You might also like

Dodaj komentarz