MarcPol upada

MarcPol jest kolejną siecią handlową, która nie wytrzymała zmian dokonujących się na rynku handlu w Polsce. Wydarzenie jest tym bardziej zaskakujące, że to najstarsza polska sieć handlowa. MarcPol istniał od roku 1988, kiedy to założył sieć biznesmen, Marek Mikuśkiewicz Cinooxasion. Sieć działała w Warszawie, ale i miejscowościach okolicznych, między innymi Grodzisku Mazowieckim czy Podkowie Leśnej. Większość sklepów została już zamknięta.

MarcPol, podobnie jak inne sklepy sieciowe, padł ofiarą trudności finansowych. Sytuacja była tak poważna, że w wielu lokalizacjach MarcPol zalegał z opłatami za czynsz i wypłatami dla obsługi sklepów. Nie uregulowane zostały też faktury od dostawców.

W przypadku MarcPolu sprawy potoczyły się bardzo szybko. Na początku kwietnia Marek Mikuśkiewicz przestał sprawować kontrolę nad spółką, tracąc 60 procent akcji. Już w maju do sądu wpłynęły cztery wnioski od wierzycieli o ogłoszenie upadłości spółki, a w czerwcu Sąd Rejonowy w Warszawie ją ogłosił, tym samym doprowadzając MarcPol do stanu nieistnienia.

Sklepy MarcPol już wcześniej były sukcesywnie zamykane i proces ten będzie jeszcze trwał. Innym problemem są kłopoty pracownicze. Osoby jeszcze do niedawna zatrudnione w sklepach sieci oraz centrali firmy próbują porozumieć się między sobą, próbując uzyskać jakiekolwiek informacje na temat sytuacji spółki oraz terminów wynagrodzeń. Sytuacja prawna nie jest bowiem do końca jasna.

60% akcji firmy należy od kwietnia do nowej spółki. Ta jednak nie dofinansowała istniejących sklepów ani nie doposażyła w asortyment. Część sklepów jest zaopatrywanych przez spółkę MarcPol bis, która powstała na kilka tygodni przed upadłością MarcPolu, a jej kapitał zakładowy wynosi zaledwie 5 tysięcy złotych. W części sklepów, mimo widniejącego nadal starego logotypu, działalność prowadzi już nowa spółka. Wszystkie wątpliwości rozstrzygną zapewne kolejne miesiące.

You might also like

Dodaj komentarz