Czarna owca Microsoftu – Windows Vista

Windows Vista cieszył się bodaj najgorszymi opiniami, spośród wszystkich dzieci Microsoftu. Użytkownicy komputerów uparcie przerzucali się na starsze wersje systemu operacyjnego, przeklinali system i wypisywali niezbyt pochlebne opinie. Wiadomo, że projekt ten był wielokrotnie modyfikowany i ulepszany, a ostatecznie Windows Vista wzbogacił się o funkcjonalności projektowane wcześniej dla Windowsa 7.

Z pozoru krytyka może wydawać się nieuzasadniona. Windows Vista jest dobrze zorganizowanym systemem, a poruszanie się po nim jest łatwe i intuicyjne. Jeżeli w kwestii jakiejkolwiek funkcjonalności pojawi się problem, Microsoft zadbał o jego szybkie rozwiązanie dzięki licznym samouczkom. Użytkownicy najbardziej narzekali na przebudowę paska Start. Intencją producenta było jego maksymalne uproszczenie, tymczasem to właśnie z tego powodu wiele osób uznało, że Windows Vista to krok w złą stronę.

Windows Vista to także niektóre informacje „wyciągnięte” na pierwszy plan. Tak jest choćby w przypadku określenia wolnego miejsca na dysku. Aby uzyskać niezbędne informacje w przypadku tego systemu operacyjnego, wystarczy spojrzeć na pasek. Pasek w kolorze czerwonym oznacza, że użytkownik do dyspozycji ma mniej niż 10% przestrzeni dyskowej.

Windows Vista wzbogacony został także o dodatkowe, czysto stylistycznie bonusy. Znacznie uproszczone zostało ustawianie ulubionego tła czy zmiana stylu ikonek. Pomocna w praktyce okazała się także aplikacja Program Compatibility Wizard, która ułatwia dostosowanie aplikacji nie działającej na Viście, a nie sprawiającej kłopotów na systemach wcześniejszych. Z reguły działa!

Prócz zmian wizualnych, które są oczywiście kwestią gustu i – w dużej mierze – przyzwyczajenia, Windows Vista nękał użytkowników ciągłymi pytaniami. Szczególnie irytujące było upewnianie się przez system co do pewności kasowania danego pliku, w szczególności przy usuwaniu dużej ilości lub dużych rozmiarów danych. Kłopot sprawiały także prośby o zgodę użytkownika uporczywie powracające w przypadku jednego i tego samego pliku. Wyskakujące okienka doprowadzały użytkowników do furii także w przypadku chęci zajrzenia do Menadżera.

Reasumując, Windows Vista jest systemem, który działa dobrze, wygląda świetnie, a na dodatek zawiera w sobie wiele ułatwień dokonanych z myślą o użytkowniku. Sprawia jednak wrażenie nie do końca przemyślanego i nie do końca skonsultowanego ze zwykłym użytkownikiem i, być może, stąd właśnie biorą się liczne problemy, narzekania, a wreszcie finalny brak akceptacji ze strony użytkowników ostatecznych. Uciążliwością nie do przeskoczenia stały się problemy z kompatybilnością poszczególnych programów. Wszystko to sprawiło, że Windows Vista to raczej mało chlubny epizod wśród dzieci Microsoftu.

You might also like

Dodaj komentarz