A jednak biznes się nie kręcił… Upadłość Kopernik Travel

Bardzo często biura podróży, pomimo gigantycznych problemów finansowych, ciągnących ich na skraj upadku, do ostatniej chwili próbują zapewnić swoim klientom względny komfort i starają się jak najmniejszym kosztem, wybrnąć z trudnej sytuacji. To swego rodzaju ideał, nie stało się tak jednak w przypadku warszawskiego biura podróży Kopernik Travel.

Biuro nie uprzedziło klientów wcześniej, że cokolwiek niepożądanego może się wydarzyć. Sprawdzili oni wszystko samodzielnie. Część turystów, którzy za pośrednictwem Kopernik Travel mieli wylecieć na wakacje, nie mogli skontaktować się telefonicznie ze swoim operatorem, aby uzyskać jakiekolwiek informacje na ten temat. Inna grupa utknęła za granicą, czekając na pomoc wojewody mazowieckiego. Spółka, nie uprzedzając nikogo, ogłosiła swoją upadłość w Urzędzie Marszałkowskim, a samolot, który Kopernik Travel opłacił, by przetransportować turystów z Katowic do Hurghady, wyleciał bez nich. Jak wyjaśniano później, turyści nie zostali wpuszczeni na pokład, ponieważ na lotnisku nie pojawił się pracownik Kopernik Travel.

Jak można się domyślać, o fakcie tym nie zostali uprzedzeni czekający na lotnisku ludzie. Mimo prób, nie można było skontaktować się ani z przedstawicielami biura, ani z jego infolinią. Dopiero późnym popołudniem tego samego dnia na stronie internetowej Kopernik Travel pojawiła się informacja, że biuro stało się niewypłacalne, a jego trudności finansowe spowodowane zostały przez różnice kursowe walut oraz niską sprzedaż, a co za tym idzie, niskie wpływy do kasy przedsiębiorstwa. Spółka poinformowała o złożeniu wniosku o upadłość i odwołaniu wszystkich zaplanowanych do tej pory wyjazdów. Klientów, upominających się o zwrot wpłaconych pieniędzy, skierowano do urzędu marszałkowskiego.

Urząd marszałkowski istotnie wysłał po turystów, którzy utknęli w Egipcie, samolot, przeprowadził także rozmowy z ubezpieczycielem, który opłaci przelot i zatroszczy się o zwrot poniesionych kosztów osobom, które z kraju jeszcze nie zdążyły wylecieć. Problemy finansowe Kopernik Travel były wyraźne jak na dłoni, więc urząd marszałkowski nie czekał na formalne orzeczenie upadłości.

Z pomocą turystom pozostawionym przez Kopernik Travel samym sobie wyruszyło również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. O sytuacji poinformowane zostały polskie placówki dyplomatyczne w Kairze oraz Tunisie, postawiono przed nimi zadanie monitorowania sytuacji i opieki nad polskimi obywatelami.

Sprawa dotyczyła wówczas około 700 osób, które już zdążyły wyjechać, oraz około 3 tysięcy osób, które wycieczki w Kopernik Travel wykupiło.

You might also like

Dodaj komentarz